§ 1. Informacje ogólne.
I. Pływalnia Kryta ORKA w Wólce Rokickiej, zwana dalej Pływalnią mieści się w Wólce Rokickiej w Gminie Lubartów (Wólka Rokicka 91, 21-100 Lubartów) i znajduje się w trwałym zarządzie samorządowego zakładu budżetowego pn. Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji z siedzibą w Wólce Rokickiej.
II. Regulamin Pływalni obowiązuje wszystkich użytkowników (odwiedzających). Służy zachowaniu bezpieczeństwa, porządku i czystości na całym jej terenie. Z chwilą zakupu biletu wstępu każdy użytkownik (odwiedzający) akceptuje postanowienia niniejszego regulaminu.
III. Pływalnia jest obiektem monitorowanym w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób i ich mienia znajdującego się na terenie obiektu. Goście wyrażają zgodę na monitorowanie własnego pobytu w obiekcie oraz wykorzystanie materiałów filmowych w kwestiach spornych dotyczących np. uregulowania płatności za korzystanie z atrakcji czy zgodności zachowania z regulaminem.
IV. Ze względu na monitoring obejmujący cały obiekt, przebierać należy się w przeznaczonych do tego celu kabinach znajdujących się w pomieszczeniach szatni właściwych - przybasenowych.
V. Przed wejściem na teren Pływalni obowiązkowa jest zmiana obuwia na klapki basenowe oraz pozostawienie okrycia wierzchniego oraz obuwia w szatni ogólnej.
VI. Każdy użytkownik (odwiedzający) na własną odpowiedzialność pozostawia rzeczy wartościowe w szafkach ubraniowych i szatni ogólnej.
VII. Kierownictwo obiektu może ograniczyć całkowicie lub częściowo możliwość korzystania z Pływalni w przypadku zaistnienia takiej konieczności (w uzasadnionych przypadkach).
VIII. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń widniejących na tablicach ostrzegawczych i informacyjnych. Nie wolno ich niszczyć, brudzić ani usuwać.
IX. Wszelkie znalezione przedmioty należy przekazać pracownikom Pływalni. Pływalnia postępuje z nimi zgodnie z postanowieniami ustawowymi.
X. Pracownikom Pływalni względem użytkowników (odwiedzających) przysługuje tzw. prawo gospodarza obiektu. Kierownictwo obiektu uprawnione jest do wydania trwałego lub tymczasowego zakazu korzystania z Pływalni osobom, które postępują wbrew postanowieniom regulaminu i jego zarządzeniom. Nieprzestrzeganie powyższych warunków może być poczytane jako próba zakłócenia spokoju na terenie obiektu, a tym samym spowodować podjęcie karnoprawnych środków przeciwko winowajcy. W takich przypadkach koszty zakupu biletu wstępu nie podlegają zwrotowi.
§ 2. Regulamin sanitarno-przeciwepidemiologiczny.
I. Przed kąpielą w basenie każda osoba rozebrana powinna starannie umyć się pod natryskiem. Zabrania się używania do tego celu środków lub sprzętu z elementami szklanymi oraz szamponów w szklanych pojemnikach.
II. Na terenie hali basenowej obowiązuje czysty, przylegający do ciała strój kąpielowy spełniający wymogi higieniczne oraz estetyczne, nie posiadający zamków błyskawicznych albo innych wstawek metalowych lub plastikowych, mogących stworzyć zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa korzystających, jak również być przyczyną uszkodzeń elementów wyposażenia pływalni:
a) dla kobiet jedno lub dwuczęściowy,
b) dla mężczyzn kąpielówki bez kieszeni o maksymalnej długości do połowy uda.
III. Wskazane jest używanie, w mokrej części basenu klapek gumowych, które powinny stanowić (oprócz stroju kąpielowego i zalecanego czepka) integralną część wyposażenia osób korzystających z pływalni.
IV. Przed wstępem do hali z nieckami basenowymi należy bezwzględnie przejść przez brodzik.
V. Po skorzystaniu z WC w trakcie zajęć - należy bezwzględnie umyć ciało przed ponownym wejściem do wody.
VI. Osoby kąpiące się po opuszczeniu basenu wymagają odpoczynku i readaptacji, przez okres minimum 20-30 min.
VII. Chorzy cierpiący na przewlekłe choroby jak astma, padaczka, cukrzyca i inne podobne powinny o swoich chorobach powiadomić przed wejściem do wody dyżurujących ratowników.
VIII. Z kąpieli w basenie oraz atrakcji wodnych nie mogą korzystać osoby:
a) ze zmianami skórnymi wskazującymi na możliwość zakażenia wody,
b) przeziębione (nieżyt górnych dróg oddechowych),
c) chore na choroby zakaźne,
d) których stan higieniczny budzi zastrzeżenia.
§ 3. Warunki wstępu na teren Pływalni.
I. Pływalnia czynna jest codziennie w godz. 08.00 - 22.00.
II. Z chwilą nadejścia godziny zamknięcia pływalni, należy opuścić budynek. Kasy wpuszczające użytkowników (odwiedzających) Pływalni zostają zamknięte o godz. 21.00, bez względu na dzień tygodnia.
III. Czas otwarcia pływalni może ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych (zawody sportowe, święta, przerwa techniczna, awaria, itd.)
IV. Bilet pojedynczy zakupiony w kasie obowiązuje jedynie w dniu sprzedaży i uprawnia do jednorazowego korzystania z pływalni.
V. Na terenie obiektu, wyłączając pomieszczenia znajdujące się przed kasą, można wejść jedynie za okazaniem ważnego biletu wstępu (aktywowanego transpondera wydanego przez kasjera), na którym rejestrowany jest czas pobytu w obiekcie. Transponder służy również do otwierania szafek ubraniowych. Należy go przypiąć do nadgarstka i w razie potrzeby okazać na żądanie pracownikom Pływalni. Nie dotyczy to osób, które wskutek szczególnego upoważnienia mają prawo do wejścia. Osoby, które bezprawnie wejdą na teren pływalni i bezprawnie będą korzystać z płatnych usług zostaną natychmiast wydalone z obiektu (patrz również §1, pkt. X).
VI. Uiszczone opłaty za wstęp nie podlegają zwrotowi.
VII. Każdy z użytkowników (odwiedzających) we własnym zakresie dba o otrzymany transponder, zakazuje się przekazywania lub wypożyczania go osobom trzecim.
VIII. Przebywanie w przebieralniach i ich okolicach jest dozwolone jedynie w celu przebrania się. Użytkownik (odwiedzający) Pływalnię jest zobowiązany do dbania o odpowiednie zamknięcie szafki na odzież oraz odpowiednie przechowywanie transpondera. W przypadku jego zgubienia, zawartość szafki na odzież zostaje przekazana odwiedzającemu dopiero po wnikliwej kontroli i przedstawieniu przez użytkownika (odwiedzającego) dowodów na to, że jest właścicielem rzeczy.
IX. Za zgubienie lub zniszczenie transpondera należy uiścić opłatę w wysokości 30 zł.
X. Zajęcia na pływalni mogą odbywać się tylko w obecności instruktorów i ratowników.
XI. Obowiązującym strojem na pływalni jest kostium kąpielowy oraz obuwie kąpielowe (klapki). Czepek na głowie ze względów higienicznych jest zalecany, lecz nieobowiązkowy. Dzieci do lat 3 mogą przebywać w wodzie wyłącznie w specjalnych pieluchach jednorazowych.
XII. Dzieci do lat 10 mogą wchodzić na teren pływalni tylko w towarzystwie pełnoletniego opiekuna, którego również obowiązuje wykupienie biletu wstępu. Obowiązku opieki rodzicielskiej lub prawnej nie można przenieść na inne osoby, w szczególności pracowników pływalni.
XIII. Z pływalni nie mogą korzystać:
a) osoby, których stan higieny odbiega od ogólnie przyjętych norm,
b) osoby, z otwartymi ranami i stanami zapalnymi skóry,
c) osoby, z objawami przeziębienia i chore na choroby zakaźne,
d) osoby będące pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.
XIV. Przed wejściem do basenów, jacuzzi (wanny z hydromasażem) lub korzystania z innych atrakcji wodnych na obiekcie każdy użytkownik jest zobowiązany do skorzystania z kąpieli przy użyciu odpowiednich środków myjących. Używanie kosmetyków kąpielowych poza kabinami prysznicowymi jest zabronione.
XV. Przed wejściem do basenów, jacuzzi lub korzystania z atrakcji wodnych pływalni, zabrania się stosowania na ciało jakiegokolwiek rodzaju kosmetyków.
XVI. Na terenie pływalni kategorycznie zabrania się:
a) powodowania sytuacji, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu innych osób,
b) biegania po terenie pływalni,
c) używania sprzętu z elementami szklanymi w tym np. szamponów w szklanych butelkach,
d) posiadania w wodzie ostrych przedmiotów (w tym np. zegarków, bransoletek, i innych rodzajów biżuterii),
e) spożywania pokarmów i żucia gumy na terenie obiektu z chwilą przekroczenia linii kas, w szczególności pomieszczeniach szatni właściwych, przebieralniach, nieckach basenowych, jacuzzi,
f) palenia tytoniu, spożywania alkoholu, używania inhalatorów nikotynowych oraz zażywania środków odurzających,
g) wykonywania skoków do wody z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych po uprzednim wydaniu pozwolenia przez ratownika,
h) wieszania się na drabinkach i linach oddzielających tory w basenie,
i) niszczenia sprzętu i urządzeń pływalni,
j) zaśmiecania terenu pływalni,
k) załatwiania potrzeb fizjologicznych w wodzie,
l) hałasowania,
m) wszczynania fałszywych alarmów,
n) wprowadzania psów, kotów i innych zwierząt.
XVII. Zabrania się używania:
a) instrumentów muzycznych,
b) urządzeń odtwarzających obrazy i dźwięki,
c) lornetek.
XVIII. Ponadto zabrania się fotografowania, filmowania przy pomocy aparatów fotograficznych, kamer, telefonów komórkowych osób, grup zorganizowanych bez uprzedniego uzyskania od nich przyzwolenia.
XIX. O możliwości wykorzystania piłek, materacy dmuchanych, wszelkiego rodzaju pomocy do nauki pływania, płetw, rurek i gogli do nurkowania, etc. we wszystkich basenach decydują ratownicy biorąc pod uwagę bezpieczeństwo jak i liczebność użytkowników (odwiedzających) w obiekcie.
XX. Użytkownicy (odwiedzający) Pływalni są zobowiązani do poruszania się bez obuwia lub w odpowiednim obuwiu kąpielowym we wszystkich pomieszczeniach wchodząc na teren pływalni z chwilą przekroczenia kasy biletowej (począwszy od korytarzy przez szatnie właściwe, kabiny przebieralni, aż do strefy basenów i atrakcji wodnych.
XXI. Przebywający na terenie Pływalni (z wyjątkiem pomieszczeń specjalnych) użytkownik (odwiedzający) bezwzględnie zobowiązany jest do noszenia stroju kąpielowego.
XXII. Wszystkie osoby znajdujące się na terenie Pływalni zobowiązane są do podporządkowania się nakazom dyżurujących ratowników oraz innych pracowników obiektu.
§ 4. 1. Odrębne przepisy porządkowe dotyczące korzystania z basenu sportowego (pływackiego).
I. Zabronione jest prowadzenie indywidualnej i grupowej nauki pływania przez osoby niebędące pracownikami pływalni lub nieposiadające zgody kierownictwa pływalni. Kierownictwo obiektu uprawnione jest do wydania tymczasowego lub trwałego zakazu korzystania z pływalni osobom łamiącym powyższe postanowienie.
II. Korzystanie z basenu sportowego jest dozwolone wyłącznie dla osób potrafiących pływać lub dla osób pozostających pod opieką instruktorów nauki pływania.
III. Za bezpieczeństwo podczas zajęć nauki pływania i innych form rekreacji ruchowej odpowiedzialny jest prowadzący instruktor. Jego prawa i obowiązki stanowi Regulamin Korzystania z Pływalni przez Grupy Zorganizowane - Instruktor Prowadzący Zajęcia, który stanowi integralną część umowy lub załącznik do umowy korzystania z usług Pływalni i znajduje się do wglądu w kasach pływalni.
IV. Wstęp na basen sportowy jest dozwolony osobom powyżej 5 roku życia, przy czym dzieci pomiędzy 5 a 10 rokiem życia mogą przebywać tam wyłącznie pod opieką osoby dorosłej, która sprawuje opiekę już od momentu zakupu biletu.
V. Zajęcia grupowe na basenie sportowym odbywają się wg ustalonego rozkładu zajęć.
VI. Nad bezpieczeństwem grupy zorganizowanej czuwa podczas zajęć opiekun grupy. Jego prawa i obowiązki stanowi Regulamin Korzystania z Pływalni przez Grupy Zorganizowane - Opiekun Grupy, który stanowi integralną część umowy korzystania z usług pływalni i znajduje się do wglądu w kasach pływalni.
VII. Grupy zorganizowane mogą korzystać z pływalni na następujących zasadach:
1) grupa ćwicząca nie może liczyć więcej niż:
a) 15 uczestników na jedną osobę prowadzącą zajęcia, posiadającą odpowiednie uprawnienia,
b) 10 uczestników w wieku przedszkolnym na jedną osobę prowadzącą zajęcia, posiadającą odpowiednie uprawnienia,
c) ustalona i zaakceptowana przez kierownictwo pływalni ilość osób niepełnosprawnych, w zależności od rodzaju niepełnosprawności, stanu zdrowia podopiecznych oraz liczby opiekunów,
d) ustalona i zaakceptowana przez kierownictwo pływalni ilość osób uczestnicząc w szkoleniach płetwonurkowych, ratowniczych lub innych o specjalistycznym charakterze,
2) uczestnicy grup zorganizowanych wchodzą na zajęcia jednocześnie i przy wyjściu
z szatni właściwych czekają na swojego instruktora - spóźnieni nie będą wpuszczani na zajęcia,
3) instruktor prowadzący zajęcia ma obowiązek sprawdzić stan liczebny grupy przed zajęciami jak i po zajęciach,
4) za bezpieczeństwo ćwiczących ponosi odpowiedzialność instruktor prowadzący, a w pomieszczeniach szatni, przebieralniach oraz korytarzach za właściwe zachowanie odpowiedzialny jest opiekun grupy,
5) grupy uczniowskie korzystające z pływalni upoważnione są do wejścia do szatni na 10 - 15 minut przed rozpoczęciem zajęć na basenie,
6) za transpondery uczestników grup odpowiada jej opiekun,
7) po zakończeniu zajęć należy niezwłocznie opuścić Pływalnię,
8) prowadzący zajęcia jest zobowiązany po zakończeniu zajęć złożyć sprzęt pływacki lub inny sprzęt sportowy używany przez grupę w wyznaczonym miejscu.
VIII. Opiekun grupy po wejściu na teren pływalni zobowiązany jest skontaktować się z jednym z ratowników, celem ustalenia zasad korzystania z pływalni przez grupę zorganizowaną.
IX. Opiekun grupy zobowiązany jest do ciągłego monitorowania podległej grupy, przestrzegania przez nią regulaminu obiektu oraz instrukcji użytkowania poszczególnych urządzeń.
X. W przypadku zarezerwowania danego toru przez grupę, osoby indywidualne nie mogą korzystać z tego toru.
XI. W przypadku rezerwacji toru na torze przebywać może maksymalnie 8 osób w ciągu 1 godziny
§ 4. 2. Regulamin zjeżdżalni wodnej.
I. Zjeżdżalnia jest przeznaczona dla osób dorosłych oraz dla dzieci w wieku powyżej 5 lat.
II. Dzieci mogą korzystać ze zjeżdżalni wyłącznie pod bezpośrednią opieką osób pełnoletnich.
III. Rodzice oraz pełnoletni opiekunowie ponoszą pełną odpowiedzialność za swoich podopiecznych.
IV. Użytkownik korzysta ze zjeżdżalni na własną odpowiedzialność.
V. Ze zjeżdżalni nie powinny korzystać osoby z dysfunkcjami neurologicznymi, gastrycznymi, układu krążenia, układu oddechowego, kostnego oraz wrażliwych na nagłe przeciążenia jak i kobiety w ciąży.
VI. Każda osoba korzystająca ze zjeżdżalni ma obowiązek zapoznania się z regulaminem i tablicami informacyjnymi.
VII. Przed zjazdem należy zdjąć zegarek, okulary oraz wszelką inną biżuterię.
VIII. Przed zjazdem należy sprawdzić czy w rurze płynie woda. Zjazd na sucho grozi uszkodzeniem ciała i jest surowo wzbroniony.
IX. Początek zjazdu następuje po włączeniu się zielonego światła na sygnalizacji. Zabrania się zjazdu na czerwonym świetle!
X. Przy starcie należy przytrzymać się poręczy startowej.
XI. Ze zjeżdżalni może korzystać tylko jedna osoba. Zabrania się przebywania na ślizgu dwóch osób w tym samym czasie.
XII. Należy przyjąć dozwoloną pozycję ślizgu – pozycja leżąca na plecach nogami w kierunku zjazdu.
XIII. Zabrania się wykonywania ślizgów w pozycjach:
a) głową w dół,
b) na stojąco,
c) na brzuchu,
d) na kolanach.
XIV. Basen lądowiska zjeżdżalni powinien być po wodowaniu opuszczony we wskazanym kierunku w możliwie najkrótszym czasie.
XV. Bezwzględnie zabrania się:
a) wchodzenia z dołu do góry po rynnie zjeżdżalni,
b) użytkowania zjeżdżalni, gdy brak jest dostatecznej ilości wody lub widoczne są jakiekolwiek uszkodzenia zjeżdżalni,
c) wskakiwania na ślizg zjeżdżalni z rozbiegu, zjeżdżania na stojąco, tyłem, na brzuchu, na plecach głową do przodu,
d) zatrzymywania się w rynnie zjeżdżalni podczas zjazdu,
e) biegania po schodach wieży zjeżdżalni, przepychania, wymuszania miejsca w kolejce,
f) zmuszania innych użytkowników do wykonania zjazdu,
g) zabrania się używania wszelkich materiałów, środków, mogących mieć wpływ na powiększenie prędkości ciała zjeżdżającego,
h) korzystania ze zjeżdżalni osobom po spożyciu alkoholu, narkotyków i leków psychotropowych.
XVI. Wszystkie osoby naruszające porządek publiczny lub przepisy niniejszego regulaminu będą usuwane ze zjeżdżalni, a w skrajnych przypadkach także z terenu Pływalni.
§ 4. 3. Regulamin korzystania z jacuzzi (wanny z hydromasażem).
I. Podczas korzystania z jacuzzi należy bezwzględnie stosować się do postanowień niniejszego regulaminu oraz Regulaminu Pływalni.
II. Korzystanie z jacuzzi jest dozwolone tylko w godzinach ogólnodostępnych.
III. Przed przystąpieniem do kąpieli w jacuzzi (tak jak przed wejściem do basenu) należy umyć całe ciało pod prysznicem mydłem i ciepłą wodą.
IV. Osoby chore oraz o niestabilnym stanie zdrowia (nadciśnienie, choroby serca, układu krążenia itd.) mogą korzystać z jacuzzi wyłącznie po konsultacji ze swoim lekarzem. Za skutki zdrowotne przebywania tych osób w jacuzzi kierownictwo pływalni nie ponosi odpowiedzialności.
V. Przed wejściem do jacuzzi należy bezwzględnie zdjąć obuwie basenowe.
VI. W jacuzzi może przebywać jednocześnie nie więcej niż 6 osób.
VII. Korzystanie z jacuzzi jest dozwolone tylko przy załączonym masażu wodnym i powietrznym.
VIII. Zalecany łączny pobyt w wannie nie powinien być dłuższy niż 20 minut dziennie.
IX. Dzieci do lat 10 mogą przebywać w jacuzzi wyłącznie pod opieką osób dorosłych.
X. Kąpiel w wannie odbywa się jedynie w pozycji siedzącej.
XI. Korzystającym z jacuzzi nie wolno powodować sytuacji stwarzających niebezpieczeństwo dla siebie i innych osób.
XII. Osobom przebywającym w jacuzzi zabrania się:
a) wszczynania fałszywych alarmów,
b) nieobyczajnego zachowania, bądź zachowania uznanego społecznie za nieprzyzwoite lub obraźliwe,
c) manipulowania przy dyszach i pokrętłach,
d) wpychania innych osób do jacuzzi,
e) zanurzania głowy,
f) wylewania wody z jacuzzi,
g) siadania na obrzeżu niecki jacuzzi.
XIII. Należy bezwzględnie stosować się do poleceń ratownika dyżurnego oraz bezzwłocznie zgłaszać mu wszelkie nieprawidłowości.
XIV. W razie wypadku spowodowanego nieprzestrzeganiem regulaminu odpowiedzialność ponosi sprawca.
XV. Z jacuzzi zabrania się korzystać osobom:
a) z nadciśnieniem tętniczym,
b) z chorobami serca,
c) z chorobą wieńcową,
d) z wyraźnymi przeciwwskazaniami lekarskimi.
XVI. Wszystkie osoby naruszające porządek publiczny lub przepisy niniejszego regulaminu będą usuwane z pływalni.
§ 4. 4. Regulamin korzystania z brodzika i jego atrakcji wodnych.
I. Brodzik i umieszczone w nim atrakcje wodne są integralną częścią hali basenowej obowiązują w nim przepisy regulaminu ogólnego pływalni oraz dodatkowo niniejszego regulaminu.
II. Opiekun dziecka korzystającego z brodzika ma obowiązek zapoznania się z jego regulaminem, tablicami informacyjnymi, znakami oraz instrukcją użytkowania oraz przekazanie zasad bezpieczeństwa dziecku.
III. Brodzik dostępny jest wyłącznie dla dzieci do lat 10 pod stałą opieką rodziców lub dorosłych opiekunów.
IV. Dzieci do lat 3 mogą przebywać w brodziku tylko w jednorazowych pielucho-majtkach wyprodukowanych do tego rodzaju warunków.
V. Opiekunowie są zobowiązani do bezwzględnego nadzorowania dzieci podczas korzystania z brodzika i jego atrakcji wodnych i przebywania w takim miejscu blisko lustra wody, z którego widzieliby podopiecznego i sami byli przez niego widziani.
VI. Zabrania się powodowania sytuacji zagrażających własnemu bezpieczeństwu, bezpieczeństwu innych osób korzystających brodzika i hali basenowej lub mogących spowodować nieszczęśliwy wypadek, a w szczególności:
a) wchodzenia na elementy konstrukcyjne do tego nieprzeznaczone,
b) użytkowania brodzika w przypadku zamknięcia dostępu łańcuchem, liną lub w inny widoczny sposób,
c) wpychania dzieci do brodzika,
d) wskakiwania do brodzika z rozbiegu,
VII. Atrakcją brodzika jest zjeżdżalnia „Słonik", która jest integralną częścią brodzika:
1. Zjeżdżalnia jest przeznaczona dla dzieci od lat 3.
2. Dzieci mogą korzystać ze zjeżdżalni wyłącznie pod bezpośrednią opieką osób pełnoletnich.
3. Rodzice oraz pełnoletni opiekunowie ponoszą pełną odpowiedzialność za swoich podopiecznych.
4. Przy wejściu na schody zjeżdżalni Słoń należy przytrzymać się poręczy.
5. Na zjeżdżalni Słoń w tym samym czasie może przebywać tylko jedno dziecko. Zabrania się przebywania na zjeżdżalni dwóch osób w tym samym czasie.
6. Należy przyjąć dozwoloną pozycję ślizgu – pozycja siedząca nogami w kierunku zjazdu.
7. Zabrania się wykonywania ślizgów w pozycjach:
a) głową w dół,
b) na stojąco,
c) na brzuchu,
d) na kolanach.
8. Po zjeździe w jak najkrótszym czasie należy opuścić miejsce lądowania.
9. Bezwzględnie zabrania się:
a) wchodzenia z dołu do góry po ślizgu zjeżdżalni,
b) wskakiwania na ślizg zjeżdżalni, zjeżdżania na stojąco, tyłem, na brzuchu, na plecach głową do przodu,
c) biegania po schodkach prowadzących na podest startowy Słonia, przepychania, popychania, wymuszania miejsca w kolejce,
d) zmuszania dzieci do wykonania zjazdu.
VIII. Nadzór nad przestrzeganiem niniejszego regulaminu pełnią: opiekunowie dzieci, ratownicy i obsługa hali basenowej. Wszystkie osoby korzystające z brodzika są zobowiązane bezwzględnie stosować się do ich poleceń.
IX. W razie wypadku spowodowanego nieprzestrzeganiem regulaminu brodzika wszelką odpowiedzialność ponosi opiekun dziecka - użytkownika.
X. Wszystkie osoby naruszające porządek publiczny lub przepisy niniejszego regulaminu będą usuwane z terenu brodzika, a także z terenu pływalni.
§ 4. 5. Regulamin korzystania z saun.
I. Sauny czynne są codziennie od godziny 8:15 do 21:45. Czas pracy saun może ulec zmianie wg aktualnych potrzeb.
II. Obiekt jest całodobowo monitorowany.
III. Sauny są częścią pływalni i obowiązują w niej przepisy regulaminu ogólnego oraz niniejszego regulaminu korzystania.
IV. Przed wejściem do saun należy zapoznać się z regulaminem korzystania z saun.
V. Korzystanie z saun jest równoznaczne z zapoznaniem i akceptacją niniejszego regulaminu korzystania z saun.
VI. Ze względów bezpieczeństwa, korzystając z saun należy dostosować się do wszystkich tablic informujących znajdujących się w saunie.
VII. W saunach znajduje się sauna fińska (sucha) oraz sauna parowa.
VIII. Jednocześnie z węzła saunowego może korzystać 15 osób.
IX. W celu pobytu w saunach należy zbliżyć pasek kodujący (transponder) do czytnika na bramce kontroli dostępu, aby zakończyć pobyt czynność należy powtórzyć przy wyjściu. Podczas pobytu w saunach czas pobytu na hali basenowej jest wstrzymany.
X. Naliczanie opłaty odbywa się na podstawie rzeczywistego czasu pobytu, za każdą rozpoczętą minutę oraz aktualnego cennika. Rozliczenie odbywa się w kasie pływalni.
XI. Z saun samodzielnie mogą korzystać tylko osoby pełnoletnie. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać w strefie saun tylko w towarzystwie dorosłego opiekuna i na jego odpowiedzialność.
XII. W pomieszczeniu sauny fińskiej panuje temperatura 70 - 110°C i wilgotność powietrza 10 - 20 %.
XIII. W pomieszczeniu łaźni parowej panuje temperatura 40 - 60°C i wilgotność powietrza 95 - 100 %.
XIV. Regulacja temperatury i wilgotności w saunie należy do obsługi (nie wolno samodzielnie zmieniać parametrów).
XV. Z sauny mogą korzystać tylko osoby zdrowe lub osoby, których dolegliwości nie stanowią przeciwwskazań do korzystania z zabiegów. Osoby przebywające w saunie deklarują pełną zdolność do korzystania z tego typy zabiegów i ponoszą odpowiedzialność za stan swojego zdrowia.
XVI. Nie zaleca się korzystania z sauny osobom:
a) chorym na serce oraz choroby krążenia i naczyń krwionośnych;
b) chorym na ostre infekcje układu oddechowego i stany astmatyczne;
c) z gorączką;
d) kobietom w czasie menstruacji i w okresie ciąży;
e) bezpośrednio po intensywnym wysiłki fizycznym.
XVII. Za skutki zdrowotne przebywania w saunie kierownictwo pływalni nie ponosi odpowiedzialności.
XVIII. Kierownictwo pływalni zaleca wszystkim osobom korzystającym z sauny konsultacje z lekarzem przed skorzystaniem z tej formy relaksu oraz po kilku pobytach w saunie, w celu sprawdzenia wpływu wysokiej temperatury na stan zdrowia osób korzystających.
XIX. Przed wejściem do pomieszczenia sauny należy:
a) załatwić potrzeby fizjologiczne;
b) zdjąć wszystkie przedmioty metalowe, aby uniknąć poparzeń ciała;
c) zdjąć okulary i szkła kontaktowe;
d) umyć całe ciało pod prysznicem mydłem a następnie wytrzeć do sucha;
e) zdjąć obuwie basenowe do sauny wchodzimy boso.
XX. Do pomieszczenia sauny należy wchodzić bez ubrania z ręcznikiem lub ręcznikiem i bawełnianym stroju kąpielowym; do łaźni parowej w bawełnianym stroju kąpielowym - części intymne muszą być zasłonięte;
XXI. W pomieszczeniu sauny należy:
a) leżeć lub siedzieć na suchym ręczniku oraz trzymać na nim stopy; ręcznik powinien być rozłożony tak, aby żadna część ciała nie stykała się powierzchnią siedziska – bezpośredni kontakt skóry z drewnianymi elementami sauny powinien być wyeliminowany dzięki ręcznikowi; ręcznik powinien być w kolorze jasnym;
b) zachować spokój i ciszę w celu uzyskania całkowitego odprężenia.
XXII. Na teren sauny zabrania się:
a) wchodzenia w ubraniu wierzchnim oraz obuwiu,
b) wykonywania zabiegów kosmetycznych,
c) hałasowania oraz głośnego prowadzenia rozmów,
d) wnoszenia napojów alkoholowych i palenia tytoniu,
e) obraźliwego lub nie obyczajowego zachowania,
f) polewania wodą pieca oraz znajdujących się w nim kamieni.
XXIII. Po zakończeniu pobytu w saunie wskazany jest schłodzenie ciała i wypoczynek.
XXIV. Przed wejściem do strefy basenowej po skorzystaniu z sauny należy dokładnie umyć całe ciało pod natryskiem.
XXV. Po pobycie w saunie nie należy korzystać z wanny z hydromasażem oraz nie zaleca się wysiłku fizycznego.
XXVI. W razie złego samopoczucia należy bezzwłocznie nacisnąć przycisk alarmowy znajdujący się w wewnątrz sauny.
XXVII. Za zniszczenie lub zgubienie wyposażenia Sauny obowiązuje odpłatność w wysokości 100% wartości szkody.
XXVIII. W przypadku nie ewidencjonowanego pobytu w saunach lub odmowy kontroli paska kodującego (transpondera), korzystający zostanie obciążony opłatą karną w wysokości 50,00 zł.
§ 4. 6. Regulamin poczekalni.
I. Poczekalnia czynna jest w godzinach od 08.00 do 22.00.
II. Poczekalnia jest integralną częścią pływalni i obowiązują na niej przepisy Regulaminu Ogólnego Pływalni.
III. Z poczekalni mogą korzystać osoby czekające na osoby korzystające w tym czasie z usług pływalni.
IV. Osoby korzystające z poczekalni zobowiązane są do pozostawienia w szatni ogólnej ubrań wierzchnich oraz zmiany obuwia.
V. Z poczekalni mogą korzystać tylko osoby w obuwiu miękkim przyniesionym do tego celu.
VI. Korzystanie z poczekalni może odbywać się tylko w godzinach jej otwarcia.
VII. W poczekalni jednorazowo może przebywać maksymalnie 30 osób, przy czym ich pobyt dzienny musi być krótszy niż trzy godziny.
VIII. Dzieci w wieku do 7 lat mogą przebywać w poczekalni tylko z opiekunem prawnym.
IX. Pobyt w poczekalni jest bezpłatny i związany z czekaniem na osobę lub osoby korzystające z basenu.
X. Zabrania się rzucania wszelkich przedmiotów na teren niecki basenowej, gwizdania, krzyczenia lub innego zachowania rażąco odbiegającego od ogólnie przyjętych norm.
XI. Zabrania się korzystania z poczekalni osobom, których stan wskazuje na spożycie alkoholu lub innych środków odurzających.
XII. Zabrania się palenia tytoniu oraz używania inhalatorów nikotynowych.
XIII. Nadzór nad przestrzeganiem niniejszego regulaminu pełnią pracownicy pływalni.
XIV. Wszystkie osoby korzystające z poczekalni są zobowiązane do podporządkowania się nakazom ratowników oraz pracowników pływalni.
XV. Wszystkie osoby naruszające porządek publiczny lub przepisy niniejszego regulaminu będą usuwane z poczekalni, a w skrajnych przypadkach także z terenu pływalni.
XVI. Wszystkie skargi i wnioski należy zgłaszać pracownikom pływalni w kasie pływalni lub dyrektorowi GOSIR
§ 5. Odpowiedzialność cywilna.
I. Goście korzystają na własne ryzyko z pływalni wraz z jej atrakcjami, urządzeniami do zabawy oraz sprzętu sportowego. Właściciel zobowiązuje się do utrzymania obiektu i jego wyposażenia w stanie zapewniającym jego bezpieczne użytkowanie. GOSIR nie ponosi odpowiedzialności za wypadki zaistniałe w skutek czynników od niego niezależnych, zdarzenia losowe oraz za braki, które niebyły dostrzegane mimo dbałości o stan obiektu.
II. GOSIR nie ponosi odpowiedzialności za utratę, zniszczenie lub uszkodzenie przez osoby trzecie przedmiotów wniesionych na teren obiektu przez odwiedzających Pływalnię.
III. Gość ponosi odpowiedzialność za każdą szkodę powstałą na wskutek nieodpowiedniego korzystania z Pływalni i urządzeń znajdujących się na jej terenie lub też powstałą w wyniku nieodpowiedniego zachowania podczas użytkowania urządzeń w basenie.
IV. Rodzice oraz prawni opiekunowie ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje dzieci oraz ewentualne szkody przez nie spowodowane.
V. Wypadki i szkody należy niezwłocznie zgłaszać pracownikom obiektu. W przypadku zaniechania tego czynu, odwiedzający traci prawo do roszczeń odszkodowawczych.
§ 6. Sytuacje wyjątkowe.
I. Regulamin Pływalni Krytej ORKA w Wólce Rokickiej dotyczy całej pływalni jak również działających w niej szkół pływania i klubów sportowych.
II. W przypadku odrębnych imprez okolicznościowych zamkniętych dopuszcza się pewne odstępstwa od niektórych postanowień regulaminu, za uprzednią zgodą, o ile nie dotyczą one postanowień lub przepisów prawa bezwzględnie obowiązujących.
Dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wólce Rokickiej